Jak osiągnąć niską temperaturę latem?
Odpowiednia temperatura w pokoju i jej utrzymanie to nie łatwe zadanie. Zimą mamy od tego systemy ogrzewania, na przykład ogrzewania centralnego. Jednak sprawa nieco się komplikuje latem, kiedy słońce mocno grzeje. Zwykłe otwarcie okna nie poprawi naszego komfortu cieplnego. Osiągnięcie dobrej temperatury, około 20 stopni w upalne dni jest niemal niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu.
Mowa tutaj oczywiście o klimatyzacji, która za pomocą czynnika chłodzącego bierze powietrze z zewnątrz, ochładza je i wdmuchuje do pokoju. Przez taki zabieg powietrze stopniowo ochładza się do zadanej temperatury, oczywiście zakładając, że klimatyzacja jest odpowiednio wydajna.
Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy
Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny
W języku potocznym mianem klimatyzacji określa
W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).
Komfort cieplny ? zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka.
Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobie, jak również parametry otoczenia: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna. Na podstawie badań prof. Ole Fangera opracowano normę ISO, według której wrażenia cieplne ciała ludzkiego przewiduje się za pomocą wskaźników PMV i PPD.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja